Tegyünk odút a kertbe!

 

Az új odúk telepítésére az ősz az egyik legkedvezőbb időszak – mondja Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakembere. – Ennek fő oka, hogy az odúkat a madarak nemcsak a költési, de a telelési időszakban is használják éjszakázásra. Tavaszra pedig már megszokják, s szívesen választják azt fészkelőhelyül fiókáik felnevelésére.

 

Mire ügyeljünk?

Akár készen vásároljuk az odút, akár mi magunk fogunk az összeállításához, érdemes előtte néhány fontos tudnivalónak pontosan utánanéznünk vagy szakemberektől tanácsot kérnünk. Ilyen például a hivatalosan A-tól D-ig jelölt odúk ajánlott mérete, amely később, a fiókanevelés időszakában meghatározó fontosságú (túl nagy, vagy túl szűk belső méretek miatt ugyanis egy­aránt elpusztulhatnak a kismadarak). Az odú falához a 2-2,5 centi vastag nyers fenyődeszka a legalkalmasabb, amelyet a nedvesség ellen érdemes például lenolajjal is kezelni.

 

Fotó: Thinkstock

Merre nézzen az odú?

Általános javaslat, hogy az odúk röpnyílása lehetőleg ne az északi félkör felé nézzen, mert ezeknél nagyobb esély van a beázásra, ami a hideg széllel együtt duplán hátrányos, különösen télen, amikor a cinegék előszeretettel éjszakáznak akár csoportosan is ezekben.

Milyen magasra tegyük?

A hagyományos, kerek röpnyílású A-B és D odúk esetében a kihelyezési magasság általában 2-8 m között van, de több faj beköltözik alig méteres, mellmagasságban lévő odúkba is. A félig nyitott előoldalú C odúk esetében a minimum kihelyezési magasság 0,5 m is lehet. Lakott területeken azonban, ahol sok a macska, inkább az eresz magasában tanácsos felszerelni.

 

 

                                                                                                                                                                                             Fotó: Northfoto

 

Hová akasszuk?

Faágra, kerítésre, falra, oszlopra egyaránt rögzíthetjük az odúkat. Felszerelhetjük stabilan, csavarozva, de drótra akasztva is. Az odú enyhe kilengése a madarakat nem zavarja.

Az üvegfalú odú segítségével bepillanthatunk a madárkák életébe
(Fotó: Orbán Zoltán)

Bővebb információ: www.mme.hu

 

 

Beleshetünk egymáshoz az ablakon

Nemcsak a kisgyermekes családoknál jelenthet nagy örömet az üvegfalú, ablakra szerelhető odú, amelynek segítségével a madarak életébe – akár a fiókák felnevelésébe is – közvetlen közelről bepillantást nyerhetünk.

Közvetlen szomszéd

Az odút, amelynek bármelyik oldalsó vagy hátsó fala lehet üveg, L alakú rögzítőemekkel csavarozzuk fel egy befelé nyíló ablak keretére. Belülről védjük pl. függönnyel a madarak nyugalmát, amely mögé azért bármikor benézhetünk, ha kíváncsiak vagyunk szárnyas szomszédunkra.

 

Forrás: blikk.hu