Tavaszi teendők
A kert meghálálja, ha nem csak az ápolására, rendben tartására, de a kialakítására is időt és energiát szánunk. A megfelelő növényzet kiválasztása legalább olyan fontos, mint a jó minőségű virágtartó, járólap vagy teraszburkolat. Ilyenkor tavasszal mindegyikkel akad valamiféle teendő. Összeszedtük melyek ezek.
A kertépítés aranyszabályai
A legfontosabb mindig az, hogy a lehető legpontosabban fogalmazzuk meg a család igényeit. Gondoljuk át, mennyi munkát és pénzt szánunk a kertfenntartásra. A pázsit folyamatos heti nyírása, öntözése, tápanyagpótlása az egyik legnagyobb munka. Nyírott sövénnyel, nyírott alakfákkal, könnyen gyomosodó, alacsony növényágyakkal, sziklakerttel, zöldségessel és gyümölcsfákkal könnyen rabságnak fogjuk megélni a minimálisan szükséges kertfenntartást is. A fentiek figyelembevételével gondosan tervezzük meg, gondoljuk végig a konkrét munkákat. Ehhez érdemes kerttervező szakember tanácsát kérni. A sokszor pillanatnyilag drágábbnak tűnő megoldások hosszú távon lényegesen kevesebb és könnyebb fenntartási munkával járnak. Gyakori probléma például a gyep túlzott használatából adódó kopás, a túl kicsi terasz, és a hiányzó kerti utak.
Jellemző hibák
Alapvető hiba a túlzottan tagolt kert, a növénnyel, tárgyakkal túlzsúfolt szoliter. Ez kis kertnél is hihetetlenül sok munkát ad, cserébe igen szerény esztétikai élményt nyújt. Érdemes elkerülni az olyan növények ültetését is, amelyek nem a mi klímánkra, talajviszonyainkra, öntözési, növényvédelmi szokásainkra valók. Rengeteg fagyérzékeny növényt látunk a kertekben. Tömegével kaphatók olyan fajták, amik maximum az ország néhány százalékában, foltokban előforduló savanyú talajt igénylik, a többi területen garantáltan elpusztulnak.
A megfelelő burkolatok kialakítása legalább annyira fontos, mint a jól megválasztott növényzet ültetése. Azonban a komoly használatbavétel miatt könnyű sérülést okozni a burkolatokon, ezért figyeljünk a nehéz tárgyak mozgatásánál! Bármilyen anyagmozgatás esetén gumikerekes eszközök használata javasolt, így elkerülve a későbbi kellemetlenségeket, amelyek akár komoly többletköltségekkel is járhatnak.
Mikor kertészkedjünk?
Az lenne a jó, ha akkor kertészkednénk, amikor a kedvünk tartja. Télen maximum a havat verjük le azokról a növényekről, amelyekre a hó nyomása veszélyes lehet, minimális fagyvédelem és kiszáradás-védelem mellett. Tél végén, tavasz elején a legfontosabb, szakértelmet és odafigyelést igénylő tennivaló a metszés. Késő tavaszra pedig sokszor azt tapasztaljuk, hogy hirtelen gyorsabban nő a kert, mint ahogy mi munkával bírnánk. Nyárra a nagy melegek beálltával aztán újra kezelhetővé válnak a problémák, hacsak az öntözés nem állít lehetetlen feltételek elé. Ősz végére pedig a kert téliesítése ad némi pluszmunkát.
A kerti burkolatokra leginkább a tél hat negatívan. Ezért kiemelten fontos a télvégi karbantartás. A télen a burkolatra felhordott szennyezőanyag eltávolítása - az anyagmozgatáshoz hasonlóan - fa vagy műanyag élvédelemmel ellátott szerszámmal vagy géppel történhet.
Forrás: Munkácsy Mihály kertészmérnök, Leier
Ha tetszett a cikk, kérjük nyomj egy lájkot.
Forrás: lakaskultura.hu