5 szépséges gyilkos a kertből
Itt a nyár, a kertek tobzódnak a színekben, illatokban, ilyenkor szeretünk minél több időt eltölteni a szabadban. Jó azonban, ha tudjuk, hogy a körülöttünk lévő szépségek nagyon sokszor halálos mérget hordoznak. Legfőképpen a gyerekekre kell vigyázni, hiszen a legkisebbek mindent megfognak, és ami még rosszabb, a szájukba is tesznek.
Kerti növényeink közül bemutatunk ötöt, amelyek halálosan mérgező hatóanyagot tartalmaznak, és amelyekkel szó szerint kesztyűs kézzel kell bánnotok.
1. Leander (Nerium oleander)
Aki mediterrán hangulatot szeretne teremteni kertjében, az leandert ültet, lehetőleg minél többet. Egész nyáron nyíló virágaiban jó gyönyörködni. Vigyázat, ez a dézsás növény is halálosan mérgező, mégpedig minden része! Mérge az oleandrin és a neriin, nagyobb dózisban halált okoz. Már a gondozásakor is érdemes kesztyűt húzni, mert a leander nedvei bőrirritációt okozhatnak. Lenyelve hányást, hasmenést, izomgyengeséget, görcsöket, keringési zavart, de akár halálos szívbénulást is okozhat. Jó tudni, hogy az állatokat is elpusztíthatja.
Mint annyi más toxikus dísznövényét, a leander mérgeinek hatóanyagát is felhasználják a gyógyszergyártásban.
Ha kisgyermek van a családban, ezt a virágot olyan helyre tegyük, ahol nem érintheti meg a kicsi a növény leveleit. A legkisebbekre amúgy is mindig figyelni kell, így a kertben is, hiszen a leanderen kívül számos szép növényünk veszélyes, fontos, hogy ne vegyék a virágokat, növényeket a szájukba, sőt, az a biztos, ha meg sem foghatják ezeket.
2. Gyűszűvirág (Digitalis)
A természetes kertek nagy kedvence a 80-10 cm-re megnövő, harang alakú virágok füzérével díszítő gyűszűvirág. Legismertebbek a piros gyűszűvirág, (Digitalis purpurea), a gyapjas gyűszűvirág (Digitalis lanata). Az Európán vadon is élő évelő nemcsak dísznövény, hanem gyógynövény is. A nálunk előforduló fajok mindegyike tartalmaz a gyógyászatban használt méreganyagot. A leveleiből kivont digitoxint szívelégtelenség kezelésére szolgáló gyógyszerekhez használják fel. Házilag nem alkalmazható, mert ha a növény bármely része a tápcsatornába kerül, hatóanyaga mérgezést, hányást, hasmenést, szívritmuszavart okoz. Súlyos esetben szívelégtelenséget, légzésleállást, halált válthat ki.
3. Tiszafa (Taxus)
A népnyelv halálfa, méregfa, ördögfa néven is emlegeti az angol kertek elmaradhatatlan örökzöldjét. A taxus sötétzöld tűleveleivel, mutatós piros bogyóival a hazai kertekben is népszerű. Nem is gondolnánk, hogy a magköpenyt kivéve, minden része erősen mérgező, még elszáradt állapotában is. Legveszélyesebb mérge a taxin. Agatha Christie, a krimik királynője örök emléket állít a tiszafának és a bogyójából nyert méregnek Egy marék rozs című regényében.
A tiszafa olyan erős mérgeket tartalmaz, hogy állítólag ha egy ló az ágait rágcsálja, öt perc múlva elpusztul.
Vigyázzunk, hova ültetjük! Tilos például óvodák, iskolák, játszóterek környékére telepíteni, de ahol kisgyermek van, ott is inkább mellőzzük a kertben. A mérgezés tünetei szédülés, remegés, görcsök, tachycardia, légzésbénulás. A folyamat gyorsan zajlik le, ezért az első teendő 2 évnél idősebb gyerek és felnőtt esetében a félliternyi meleg vízzel történő hánytatás, amíg megérkezik az orvosi segítség. Mérgezés gyanúja esetén a legjobb mentőt hívni.
4. Angyaltrombita (Brugmansia)
A Dél-Amerikából származik; hatalmas, illatos virágával dekoratív dézsás növénynek számít. Bár roppant mutatós, ne tévesszenek meg bennünket a színes szirmok. Minden része erősen mérgező, illetve narkotikus hatású, különösen a virága és a termése. Nem véletlenül használták Mexikóban jóslásra a törzsi szertartásokon. Az angyaltrombita mérge a szkopolamin és az atropin. A mérgezés tünetei: erős szívdobogás, kivörösödött bőr, kitágult pupillák, hallucináció, légzésbénulás. Mérgezés gyanúja esetén azonnal hívjunk mentőt, és mutassuk meg a mérgezést okozó növény maradványát is.
5. Sisakvirág (Aconitum)
Ez a gyönyörű, legtöbbször indigókék, fürtökben nyíló, sisakra emlékeztető kerti virág nálunk kevés elterjedt, de jó, ha ismerjük, és tudjuk róla, hogy erős méreganyagának köszönhetően a mérgek királynőjének is nevezték. Már az ókortól kezdve ismert volt vadon élő fajainak halálos hatása, az emberek gyakran használták arra, hogy ellenfeleiket eltegyék láb alól. Több toxikus anyagot is tartalmaz, de fő hatóanyaga az akonitin, amely már a bőrön keresztül is könnyen felszívódik. Nagyon vigyázzunk, hogy kisgyermek ne kerüljön a sisakvirág közelébe, illetve ez az a virág, amit gyermekes családok semmiképpen se ültessenek a kertjükbe!
A mérgezés tünetei már 10-20 perc után jelentkeznek, ami a nyelőcső és száj fájdalmával, később zsibbadásával jár. A továbbiakban látás-hallászavar, hányás, hasmenés, izompanaszok jelentkeznek, majd felülről lefele haladó bénulás. A halált a légzés leállása és szívmegállás okozza.
Mérgező örökzöldjeinket, virágjainkat nem kell száműzni a kertekből, de meg kell tanulni, melyik milyen veszéllyel jár. A növények gondozásakor érdemes kesztyűt használni, és ne feledkezzünk meg a többszöri alapos kézmosásról sem. A kisgyermekeknek ne engedjük, hogy megfogják, megkóstolják őket, a nagyobbakat tanítsuk meg arra, milyen veszélyes növényekkel találkozhatnak a kertekben és a természetben.
Akár a tápcsatornába kerül a méreg, akár a bőrünkkel érintkezik, súlyos, néha halálhoz vezető tüneteket okozhat. A bőrre került mérget szappanos vízzel mossuk le. Ha a tápcsatornába került a veszélyes növény bármely része, a beteget csak vízzel itassuk és hánytassuk. Ha mérgezés gyanúja áll fenn, haladéktalanul hívjunk mentőt, és a kiérkező orvosnak mondjuk el, mely növény okozta a bajt
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot.
Forrás: szeretlekmagyarorszag.ju