Lézerrel műtötték az ikreket az anyaméhben
Speciális, idehaza pedig gyakorlatilag mindeddig ismeretlen beavatkozást hajtottak végre a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának orvosai egy kismamánál, aki ikreket várt. A két baba, Sámson és Zoárd azóta megszületett, a kórház viszont csak most számolt be a bravúrról.
Az úgynevezett iker-iker transzfúziós szindróma – ami az anyuka és magzatai esetében is fellépett – nagyon ritka rendellenesség, az ikerterhességek körülbelül tíz százalékánál fordul elő. Ha nem avatkoznak közbe időben, a magzatok kilencven százaléka még a méhen belül életét veszti, de nagyon valószínű, hogy ha megszületnek, akkor is betegen jönnek a világra.
– Ez a rendellenesség az egypetéjű ikerterhességek során fordulhat elő. Az egyik magzat a másiktól vért vesz el, emiatt az egyik kicsi, a másik pedig túl nagy lesz – magyarázta a bama.hu-nak dr. Molnár Gábor, a műtétet végző egyik orvos.
A rendellenesség miatt a vér egyenlőtlenül áramlik a babák között. Normális esetben a két magzatnak külön vérkeringése van, ennél a betegségnél azonban a méhlepényben összefonódnak a babák erei, így tudja az egyik elszipkázni a tápanyagokat a másik elől.
A pécsi klinikának egy pályázattal és külföldi hallgatók adományainak segítségével sikerült a szükséges műszereket beszereznie, lézerrel zárták el a méhlepényben az érösszeköttetéseket. A műtétet végző orvosok Hamburgban sajátították el a technika csínját-bínját.
– Amikor megérkezett hozzánk a kismama, elmondtuk neki, hogy nincs nagy rutinunk ebben, de bízunk magunkban. Szerencsére ő is bízott bennük, így jöhetett a műtét.
A beavatkozás sikerült, így Sashalmi Tímea két egészséges fiúnak adott életet.
– A gyermekek a 35. héten születtek meg. Zoárd 1980, Sámson 1730 grammal. Ha felnőnek, biztos büszkék lesznek arra, ami most velük történt – magyarázta a büszke édesanya.
Forrás: blikk.hu