Rossz szokások, amelyek tönkretehetnek minket
Nem csak idegesítőek
Mindenkinek vannak idegesítő szokásai: az ujjainkat ropogtatjuk, a hajunkat csavargatjuk, vagy ellenállhatatlan késztetést érzünk arra, hogy a pattanásainkat nyomkodjuk. Ideje ezekkel felhagyni.
Rossz szokásainkkal jóval több kárt okozhatunk magunknak, mit gondoljuk. Íme néhány!
Körömrágás. A körömrágás ugyan nem okoz maradandó károsodást a körmökben, de nemcsak elcsúfítja a kezet, hanem kellemetlen mellékhatásai is lehetnek. A körömrágás során a kézen található baktériumok a szájba, a szájban találhatóak pedig a körömágyba kerülhetnek. Ennek következményei a fertőzések lehetnek, például a beszakadt, kisebesedett körömágynál. A körömrágásra hajlamosaknál gyakoribbak a felső légúti fertőzések is, és még egy egyszerű náthát is könnyebben kaphatnak el másoknál.
Hajcsavargatás és hajtépkedés. A hajcsavargatással, hajtépkedéssel egy idő után komoly károkat okozhatunk a hajhagymáknak, ami egy idő után akár kopaszsághoz is vezethet.
Az ízületek ropogtatása. Akár a nyakunkban, akár az ujjainkban ropogtatjuk az ízületeinket, a pillanatnyi kellemes érzésnek később komoly következményei lehetnek. A környező inak túlságosan megnyúlhatnak, így sérülékenyebbé válhatnak. Az ízületek ropogtatása, pattogtatása hosszú távon akár az ízületek gyulladásához is vezethet, bár az erre vonatkozó kutatások ellentmondásos eredményeket hoztak.
Az arc piszkálgatása. A pattanások, mitesszerek nyomkodása, piszkálása az egyik leggyakoribb rossz szokás, és az arcbőr tartós elcsúfulásával járhat együtt. A kezünkről a bőrre kerülő kórokozók még a legkezdetlegesebb állapotban járó pattanást is elfertőzhetik, a bőrön pedig olyan mikroszkopikus sérülések keletkezhetnek.
A toll, ceruza rágcsálása. A tollak, ceruzák végén rengeteg baktérium tanyázhat, melyek a rágcsálás során könnyen bekerülhetnek a szervezetünkbe, így akár súlyos fertőző betegségeket is elkaphatunk. A rágcsálás emellett károsíthatja a fogakat és felsértheti a száj belsejét, illetve az ínyt (így újabb "bejáratot" nyithatunk a kórokozóknak).
Forrás: hazipatika.com