Mit művelünk alvás közben?
Bár gyakoriak lettek az alvásproblémák, orvoshoz fordulni akkor érdemes, ha ez az állapot hetekig, hónapokig is eltart. Íme, ezekre figyeljünk.
A "tevékeny" alvás
Az alvajárás ritka alvászavar: a gyermekek öt-hat százalékát érinti, de többségük kinövi a betegséget, csupán egy százalékuknál marad meg. Az alvajárás akkor történik, amikor az agy - elektromos aktivitását tekintve - alszik, de az érintett személy magatartása, viselkedése olyan, mintha ébren lenne. Ilyenkor fordul elő például az, hogy valaki felkel, és elkezd pakolni, sétálnak, mosogatni vagy éppenséggel felöltözni.
A "hangos" alvás
Az orvostudomány obstruktív alvási apnoe szindrómaként emlegeti a problémát, és nem érdemes összekeverni az egyszerű horkolással - ha nem maradnak ki lélegzetvételek, a probléma leginkább csak a mellette alvót zavarja. Akkor van nagyobb baj, amikor garatelzáródásról beszélünk, s ilyenkor a páciens több másodpercig nem tud levegőhöz jutni. Kellemetlen következménye a nappali aluszékonyság, fáradékonyság, de megnő a magas vérnyomás, a stroke, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélye is. Sőt, előfordulhatnak memóriaproblémák és koncentrációzavarok is.
Alvás vagy alvajárás: jobb lenne pihenni?
(Fotó: Europress)
A "váratlan" álom
Vannak, akik a legváratlanabb helyzetekben is képesek elaludni - ők a narkolepsziások, itthon kevesen vannak, körülbelül 3 ezren. Nem árt azonban tudni, hogy az még nem narkolepszia, aa valakinek valami zavarja az alvását, és másnap fáradtan, bárhol képes lenne elaludni.
A betegségnek négy jellegzetes tünete ismert, de az is igaz, hogy ritkán van együtt jelen mind a négy. Árulkodó az, ha valaki kontrollálhatatlanul egyik pillanatról a másikra elalszik néhány percre vagy súlyos aluszékonyság lesz úrrá rajta, ami akadályozza a mindennapi teendőkben. Szintén tünetként jelentkezhet az úgynevezett tónusvesztéses rosszullét, amikor kiszalad az erő a végtagokból, de árulkodó tünet az alvási bénulás, vagyis az a szituáció, amikor a beteg ébredés után nem tud megmozdulni, megszólalni. Itt említhető még a hipnagóg hallucináció névre keresztelt jelenség is: a REM fázis nappali betörésével kerülnek az álomvilágba a betegek, ahonnan hirtelen magukhoz térve jutnak a valóságba.
Az "álmatlan" álom
Bár a köznyelv az alvásképtelenséget úgy általában az álmatlansággal (inszomnia) szóval illeti, ennek a betegségnek is pontosan meghatározható ismérvei vannak. Amennyiben valaki nehezen tud elaludni, sokszor felébred éjszaka és nem vagy csak sokára tud visszaaludni, akkor beszélhetünk erről a betegségről, melynek tünetei kombinálódhatnak is.Ezesetben is komoly problémákat okoz a kialvatlanság, fáradékonyság, amely nem csak a figyelemre, de az egészségre is kihat.
Ha tetszett a cikk kérjük nyomj egy lájkot.
Forrás: hazipatika.com