Miért jó banánt enni?

 

Az emésztési zavarok egyik legjobb ellenszere a banán. Hogy miért, az most kiderül!

Az emésztési zavarokat természetes úton is kezelhetjük. Erre remek megoldás, ha rendszeresen eszünk banánt.

Miért jó banánt enni?

 

A gyümölcs különös előnye abban rejlik, hogy egyszerre jelent gyógyírt a székrekedéssel, vagy hasmenéssel küzdők számára. Néhány fürt sárga gyümölcs tehát mindig legyen a háznál!

Mi a banán titka?

A legyengült szervezetnek nem tesz jót, ha ilyenkor nehéz ételekkel terheljük. Az érzékeny beleknek nagy segítség, ha könnyen megemészthető táplálékot fogyasztunk. A banán ezek közé tartozik, így a benne lévő vitaminok mellett biztos energiaforrást jelent a megviselt szervezetnek.

Probiotikumban gazdag

A jól ismert probiotikum valóban hasznos az emésztés szempontjából, mivel meggátolja a belekben lévő baktériumok elszaporodását, ezzel megelőzve a fertőzés kialakulását. Ezt a hasznos tulajdonságot az egyes gyártók is felismerték, így mesterségesen előállítva juttatják termékeikbe. A banán azonban természetesen, nagy mennyiségben rejti magában a probiotikumot.

Banánból sosem elég!

Tény, hogy az emésztőrendszer számára az egyik legjobb természetes ellenszer a gyomorbántalmak kezelésére. Persze ez nem azt jelenti, hogy a teljesen egészséges szervezetnek nem tenne jót, ha napi szinten ennénk. A banán a probiotikum és a benne található vitaminok mellett, az egészségünk megőrzéséhez is hozzásegít.

Nassolás helyett

Édes ízének köszönhetően a fogyni vágyók könnyedén tudják banánnal pótolni az édesség utáni vágyukat. Energiatartalmának köszönhetően jóllakat, viszont gyorsan megemésztődik, és a bélműködést is javítja, tehát erre a gyümölcsre valóban nem lehet panasz.

 

Forrás: napidoktor.hu

_________________________________________

Árt vagy használ a probiotikum

 

Azt tudjuk, hogy milyen diétát kell tartanunk, ha irritábilis bél szindrómánk van, de nagyobb a bizonytalanságunk a különböző étrend-kiegészítők terén. A probiotikumokkal kapcsolatos eredmények biztatónak tűnnek: cikkünk arra keres választ, mennyire azok.

Az irritábilis bél szindróma (IBS) főként a vastagbelet érintő betegség, mely jelentős puffadással, gázképződéssel, székelési zavarokkal (hasmenés vagy szorulás) és hasi görcsökkel jár. Bár hol fellángol, hol eltűnik, és egész életünk során elkísér, több kellemetlenséget okoz, mint bajt. Nem rövidíti meg az életet és nem jár daganatos elváltozásokkal, de ha ebben szenvedünk, nagyon megkeserítheti mindennapjainkat.


Hiszen ki szeretné, ha bárhol, bármikor olyan erős puffadás vagy székelési inger törne rá, hogy azonnal keresnie kellene egy toalettet? Sőt, az IBS vizelési rendellenességeket is okozhat, úgymint sürgető vizelési inger, ezért "elszenvedői" számára nagyon fontos, hogy minél több eszközzel megkönnyíthessék életüket és "zökkenőmentesen" tudják élni a hétköznapokat.

Az első és legfontosabb természetesen a diéta, mely rákényszerít, hogy figyeljünk magunkra, hiszen minden IBS-es számára más és más tápláléktípus okoz bonyodalmakat. Ezért fontos, hogy étkezési naplót vezessünk, és minden olyan ételt vagy italt, melyek elfogyasztása után görcsöl a gyomrunk vagy éppen puffadunk, kiiktassunk étrendünkből. Általában egy IBS-es kihívja maga ellen a sorsot, ha hüvelyeseket, szénsavas üdítőitalokat vagy tejtermékeket fogyaszt. A nyugodt étkezés, a napi nyolc pohár koffeinmentes folyadék illetve a rendszeres stresszcsökkentő meditáció vagy relaxáció szintén hasznosak lehetnek.

Természetesen az ember, ha ilyen helyzetbe kerül, nem elégszik meg ennyivel, szeretne még valamit tenni belei egészségéért. A különböző étrend-kiegészítők közül sokan választják a probiotikumokat. De vajon valóban hasznosak-e ezek?

A probiotikumokról mindenki tudja, hogy ezek azok a "jó" baktériumok, melyek a vastagbélben élve segítik az emésztést. A gyakori hasmenés, sajnos, könnyen felboríthatja érzékeny mikrokörnyezetüket, mintegy kimossa őket a belekből.

E logika alapján rendszeres pótlásuk mindenképpen hasznos lehet, hiszen az IBS hasmenéssel járó formáiban szenvedők biztos, hogy hiányt szenvednek belőlük. A puffadásos tünetekkel és hasi görcsökkel küszködőknek különösen sokat segíthetnek. Ha bírjuk, ihatunk joghurtokat vagy ehetünk prebiotikus élelmiszereket (pl. banán, articsóka, hagyma), melyek a jó baktériumok tápanyagai, illetve szedhetünk különböző probiotikus készítményeket is. A szakemberek a Lactobacillus rhamnosus plantarum és a bifidobacteriumok fogyasztását szokták javasolni.

Igaz, a tudomány erre az okfejtésre még nem szolgáltatott konkrét bizonyítékokat, ezért a probiotikumok szedése előtt mindig kérjünk tanácsot kezelőorvosunktól, hogy a mi esetünkben javasolja-e azokat.

Forrás: hazipatika.com