Így marad ragyogó a mosolyod!
Napjainkban a jó megjelenés része a ragyogó mosoly, de a fogak épségének megőrzése nem elsősorban emiatt fontos.
A fogazat feladata a harapás és a táplálék felaprítása. Az alapos rágás nemcsak arra szolgál, hogy kellőképpen élvezhessük az étel ízét, hanem szerepet játszik a tápanyagok előkészítésében is – így azok jobban tudnak hasznosulni –, továbbá elősegíti az emésztést.
Alapos, de finom ápolás
Nem könnyű eligazodni a fogápolási termékek széles választékában, pedig fontos lenne tudni, mi mire való, illetve kinek milyen eszköz ajánlott. A fogorvosok nagy többsége szerint megfelelő technikával és kellő alapossággal egy hagyományos fogkefével is tökéletesen rendben tarthatóak a fogak. A helyes módszert a lelkiismeretesebb szakemberektől is megtanulhatjuk, akár egy szájhigiénés kezelés keretében, akár az éves ellenőrzések alkalmával.

Kerülje a kemény sörtéjű fogkeféket!/ Fotó: 123 RF
A fogkefék legfontosabb tulajdonsága a sörték erőssége. Leginkább a közepes, legfeljebb a gyenge erősségű kefék ajánlottak. A kemény sörtéjűekkel túl erős dörzsölés esetén kárt is okozhatunk, felsérthetjük a zománcot és a vérzékeny ínyt. A fogmosás közbeni fogínyvérzésnek mindig utána kell nézni, nem fogkő, egy elálló tömés vagy rosszul záró korona okozza-e. E kérdés eldöntésében kizárólag a fogorvos segíthet, és ő az, aki megszüntetheti a kiváltó okot.
Elektromos vagy hagyományos?
Előbbiek különösen vonzzák a gyerekeket, pedig náluk nagyon fontos lenne, hogy fejlesszék a kézügyességüket, és megtanulják a helyes fogmosási technikát. A köztes megoldás az lehet, ha reggel, amikor nincs annyi időnk, elektromos eszközzel mosunk fogat, akár a gyerekkel együtt, esténként viszont szükség van a kézi tisztításra is.
Az elektromos fogkefék hatékonyak lehetnek, ám előfordulhat, hogy a sörték elsiklanak a fogközök felett. Ez azért is veszélyes, mert ezeket a felszíneket nem látjuk, így sokkal később vesszük észre a szuvasodás jeleit, különösen, ha a fogak egymásra torlódtak. Vagyis oda egy különleges eszközzel, fogköztisztító kefével vagy fogselyemmel, lassabb mozdulattal kell bejutni.
Tanuljon meg fogselymezni!
Fogselyemből is több fajta található a boltokban. A klasszikus a vékony selyemszál, amely ideális a normál fogazat tisztításához. Annak azonban, akinek pótlása vagy hídja van, egy másik változatot érdemes használnia, azt, amelyiknek a középső része vastagabb, szinte fonálszerű. Ez arra való, hogy a nagyobb fogközöket átdörzsölje, illetve a híd alá behúzva szépen áttisztítsa a felületeket. A helyes fogselymezést nem könnyű elsajátítani, hiszen megfelelő technikát és koordinációt igényel, de mindenképp ajánlott.
Hasznos volt a cikk? Kérjük nyomj egy lájkot. Köszönjük.
Forrás: blikk.hu