Éhesek leszünk az okostelefon és a tablet kék fényétől

Már háromórányi kék fény hat ránk

 

Amerikai kutatók szerint könnyebben felkúszhat néhány felesleges kiló arra, aki okostelefont vagy táblagépet használ, mert az eszközök kék fénye növeli az éhségérzetet.

A chicagói Northwestern Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a táblagépek és az okostelefonok által is kibocsátott kék fény hosszasan fennálló, fokozott éhségérzetet okoz. A kék fény hatása negyed órán belül jelentkezik és étkezés után is még két órán át tart. Emellett a kék fény az alvást is megzavarja: álmatlansághoz is vezethet.

Már háromórányi kék fény is hat ránk

Ivy Cheung, a tanulmány egyik szerzője szerint, ha este három órán át világít a kék fény, az már megbolygatja a glükóz-metabolizmust - így az éhségérzetet. A Sleep (Alvás) című szaklapban megjelentek szerint tehát a mesterséges megvilágítás a táplálékbeviteli mintákat és az anyagcserét is módosíthatja.

A négynapos vizsgálatban tíz, rendszeresen étkező és alvó, egészséges felnőtt vett részt. Mindannyian ugyanolyan, szénhidrátban gazdag menüt kaptak. A kísérlet során három napot tompa fényben töltöttek a résztvevők - ez kevesebb mint 20 lux értékű világítást jelent napi 16 órán át és kevesebb mint három lux értékű világítást a nyolcórányi alvás során. A negyedik napon tíz és fél órával ébredés után három órát 260 lux értékű, kék fényben töltöttek. Az eredményeket a második, tompa fényben töltött nap hasonló időszakában mért adatokkal vetették össze.

Ivy Cheung szerint további vizsgálatok szükségesek, hogy megvizsgálják az összefüggéseket a kék fény hatása, az anyagcsere és az éhség kialakulása között.

Éhesek leszünk az okostelefon és a tablet kék fényétől

 

Korábbi kutatások

A kék fény témakörben értelemszerűen többen is kutatnak. Már a Harvard egyik 2012-es hírlevelében is megjelent a kérdés.

A Harvard kutatói arra jutottak, hogy a kék fény csökkenti a melatonin-termelést, ennek hatására nő a vércukorszint, egyben csökken az étkezések utáni teltségérzet kialakulásáért felelős leptin hormon szintje. A Harvard kutatóinak javaslata szerint éjszaka vöröses fénnyel világítsunk, és két-három órával lefekvés előtt már ne használjunk kékes fénnyel világító eszközöket. Aki pedig sokat éjszakázik, viseljen a LED-es mesterséges megvilágítás kék fényét blokkoló speciális szemüveget, illetve tartózkodjék a lehető legtöbbet szabad levegőn, természetes fényben.

 

Ha tetszett a cikk, kérjük nyomj egy lájkot. Köszönjük.

Forrás: hazipatika.com

 

 

 


Készíts ingyenes honlapot Webnode